Specyfikacja techniczna urządzenia opartego o płytkę naszego autorstwa oraz układ: akceptor banknotów, hopper oraz ewentualnie wrzutnik monet:


Poniżej umieściliśmy zdjęcie wszystkich elementów wchodzących w skład "wnętrzności" urządzenia z uwzględnieniem podlądowego połączenia między tymi elementami. Proszę nie zwracać uwagi na estetykę "wiązki" wychodzącej z hoppera:   Spis treści specyfikacji technicznej urządzenia opartego o płytkę naszego autorstwa:

    Uziemienie;

    Komputer;

    Urządzenia peryferyjne:

     1. monitor dotykowy (monitory);

     2. drukarka termiczna;

     3. Karta WiFi;

     4. płytka naszego autorstwa oraz podłączone do niej urządzenia walidujące oraz wydające środki pieniężne;

    Przewody;

     1. przewód zasilający płytkę z zasilacza 12V;

     2. przewód RS232 z komputera do płytki;

     3. przewód do akceptora banknotów;

     4. przewód do wrzutnika monet;

     5. przewód do hoppera;

    Podłączenie masy do obudowy urządzenia;

    Przycisk „Power” komputera;

    Przycisk „Fire” myszki z boku urządzenia;

    Zakończenie dotyczące budowy urządzenia;

    Naklejki na urządzeniu,

    Chłodzenie.


Zanim przejdzeicie Państwo do lektury niniejszej specyfikacji prosimy zapoznać się ze zdjęciami przykładowych realizacji urządzenia dostępnymi TUTAJ.

Uziemienie:

W każdym budowanym urządzeniu należy zrobić uziemienie - kabel łączący drzwi obudowy (lub inne ruchome części) z jej wnętrzem oraz kablem PE w zasilaczu urządzenia.
Poniżej zdjęcia pokazują poprawnie wykonane uziemienie.

Komputer:

Minimalne wymagania co do komputera są takie, aby była to jednostka z procesorem klasy co najmniej Intel Pentium Dual Core lub Core 2 Duo z zegarem co najmniej 2.5GHz, lub klasy AMD Athlon Dual Core z zegarem co najmniej 2.0GHz i wyposażona w co najmniej 3G RAM.
Uwaga! Proszę nie stosować komputerów klasy Pantium 4, Pentium D lub Intel Atom. Do pracy z systemem MTKiosk nadaje się wszystko "powyżej" Intel Celeron Dual Core z zegarem powyżej 2.5GHz lub ich odpowiednika firmy AMD z zegarem co najmniej 2.0GHz (my sami używalismy komputera AMD Athlon 5000 Dual Core 2.20GHz). W ogóle to aplikacja kioskowa najlepiej działa w współpracy z procesorami Core Quad, ale mało kto pozwolić sobie może na taki koszt.
Komputer winien mieć zainstalowany Windows XP Professional w jakiejkolwiek wersji językowej (my używamy wersji XP Professional Service Pack 2 lub ewentualnie Service Pack 1 i na tych wersjach systemu operacyjnego wszystko działa poprawnie. Na wersji Windows Vista oraz Windows 7 aplikacja kioskowa nie działa prawidłowo, a na wersji XP Professional SP3 kioski przez nas samych nie były jeszcze testowane, chociaż jeden z operatorów taki system stosował i podobno wszystko działało). W przypadku posiadania stickera Windows Vista Business lub Ultimate, lub Windows 7 Business lub Ultimate można legalnie "downgradować" system do wersji Windows XP Professional z obojętnie jakim serial numberem. To jest oficjalne stanowisko firmy Microsoft, że przypadku posiadania na komputerze stickera z którymś z tych systemów, swobodnie możemy na nim zainstalować system XP Professional z cd-key-em jakimkolwiek (może być nawet ściągnięty z sieci!). Stanowisko to przytoczone jest w tym artykule: http://www.purepc.pl/oprogramowanie/vista_i_licencja_oem_co_warto_wiedziec.

Komputery takiej klasy spełniające te kryteria kompletne z zainstalowanym takim właśnie systemem operacyjnym poleasingowe z zachodu kosztują na allegro w granicach 500-700 PLN brutto i są dostępne w nieograniczonej ilości sztuk. Kupując sprzęt należy zwrócić uwage, żeby na obudowach naklejone były naklejki z licencją odpowiedniego Windows oraz należy zadbać, aby na rachunku/fakturze wyszczególnione było, że nabyliście Państwo sprzęt WRAZ Z SYSTEMEM OPERACYJNYM I JAKIM. Sam system nie musi być fizycznie zainstalowany na komputerze - Microsoft toleruje kiedy instaluje się go z "pożyczonej" gdzieś wersji BOX i już po instalacji zmeinia się serial number programem, który opisaliśmy w instrukcji instalacji oprogramowania kioskowego. Takie działanie jest w pełni legalne w ramach licencji OEM z uwagi na fakt, że zarówno Microsoft jak i producenci sprzętu w ramach oprogramowania OEM nie supportują już systemu Windows XP i działanie takie jest w pełni tolerowane przez Microsoft. Kupując komputer z systemem OEM należy pamiętać, że ów oprogramowanie przyporządkowane jest zakupionej przez nas płycie głównej, zamiana płyty głównej powoduje utratę licencji OEM chyba, że dany egzemplarz systemu OEM nie został wcześniej aktywowany w firmie Microsoft (należy wiedzieć, że większość wiodących producentów tego nie robi). Chcąc kupować słabe jednostki z licencją OEM na obudowie celem przebudowy tych jednostek należy najpierw "wybadać" czy egzemplarz systemu OEM, który posiadamy został już wcześniej aktywowany w firmie Microsoft. W tym celu należy do Microsoft zadzwonić i podając serial number, którym dysponujemy dowiedzieć się, czy został już aktywowany i ew. aktywować go w oparciu o naszą nową konfigurację sprzętową. Podobno nawet komputery, które na 100% rejestrowane były w firmie Microsoft da się na nowo aktywować w zupełnie nowej architekturze (nowa płyta główna), jednak sami tego nie sprawdzaliśmy.

Uwaga dotycząca Windowów XP w wersji Home: Z Windowsami w wersji Home jest taki problem, że nie działa w nich instrukcja "taskkill", którą aplikacja kioskowa dość często wykorzystuje podczas startowania. Instrukcja "taskkill" wykorzystywana jest podczas uruchamiania aplikacji kioskowej kiedy aplikacja ta próbuje otworzyć przeglądarki firefox. W przypadku, kiedy nie udaje otworzyć się tych przeglądarek procesy "firefox" zabijane są właśnie tą instrukcją i w przypadku zastosowania Windows XP Home ładowanie aplikacji kioskowej na tym etapie się zawiesi i nie odpali ona się dalej, trzeba bedzie zresetować urządzenie. Dlatego należy mieć na względzie, że Windows XP Home może być zainstalowany jedynie na kioskach z bardzo dobrymi komputerami - takimi, w którym zawsze "za pierwszym razem" udaje się otwierać przeglądarki firefox i wtedy kiosk nigdy nie zawiesza się przy starcie. Te niuanse zwiazane z systemem Windows XP Home mają miejsce wyłącznie podczas uruchamiania naszych urządzeń. Już po prawidłowym uruchomieniu ich praca zupełnie niczym się nie różni wobec wersji systemu Professional.

Nasza aplikacja kioskowa pracuje wyłącznie na systemie Windows XP. Komputer MUSI posiadać port COM, gdyż do niego podłączona jest płytka naszego autorstwa. Jeżeli nakładka dotykowa monitora podłączana jest również przez RS232, to koputer posiadać powinien dwa porty COM (można to uzyskać poprzez kupno karty rozszerzeń PCI z dwoma COM na allegro za około 15 PLN) lub - co przypadku nakładek dotykowych jest akceptowalne - nakładkę dotykową można podłączyć przez przejściówkę USB-COM. Jeżeli komputer nie posiada gniazda LPT, a drukarka wymaga połączenia przez przewód LPT-Centronics, to celem podłączenia do komputera drukarki zalecamy dokupienie przejściówki USB->CENTRONICS. Testowaliśmy kilka takich przejściówek róznych producentów i zawsze działały. Zalecamy zakupienie tych najtańszych z allegro kosztujących po kilka złotych. Wyglądają one nastepująco:


Zamiast takiej przejściówki można zdecydować się na karte rozszerzeń z LPT na PCI, ale jest to rozwiązanie droższe. Jest to jedyne mozlwe rozwiązanie, jeżeli drukarka komunikuje się przez przewód LPT-LPT.

Nie ważne jest jaką komputer posiada kartę graficzną. Żadna z aplikacji uzywanych w kiosku nie korzysta z DirectX ani OpenGL, wszystkie opercje jeśli chodzi obróbkę obrazu wykonuje procesor (stąd tak duże wymagania co do niego) i na prawdę nie ma absolutnie żadnej róznicy jaką kartę graficzną posiada komputer. Zalecamy używanie tych wbudowanych w płytę główną. Jedyne na co należy zwrócić uwagę, to żeby karta graficzna obsługiwała rozdzielczość, do której przystosowany jest monitor dotykowy. Trzeba na to zwrócić szczególną uwage, jeżeli monitor dotykowy jest w rozdzielczości FullHD, HDReady lub 1600x1200, bo nie wszystkie karty graficzne takie rozdzielczości obsługują. Jeżeli konfigurujemy właśnie kiosk w wersji dwumonitorowej, to należy zadbać, żeby stosowana przez nas karta graficzna miała dwa wyjścia (najczęściej są to: jedno DVI i jedno D-SUB) niezależnie od tego, czy jest to karta w gnieździe, czy zintegrowana. Nie zalecamy próby podłączenia jednego monitora do karty zintegrowanej, a drugiego do karty w gnieździe, gdyż w naszym przypadku nigdy się to nie powiodło.


Urządzenia peryferyjne:

 1. monitor dotykowy (monitory).

Nie mamy restrykcji dotyczących monitora dotykowego. Proszę stosować taki, jaki Państwu wygodnie jeżeli tylko potrafcie go dobrze zainstalować. Aplikacja kioskowa najładniej wygląda na rozdzielczości 1280x1024, ale sami stosujemy rozdzielczości full hd. Wybór monitora to Państwa decyzja. Ważne jedynie, żeby był to monitor dotykowy.

W przypadku kiedy dysponujecie Państwo obudową dwumonitorową taką jak dla Novomatic Hot Spot Platin lub podobną, to jako górny monitor powinien być zastosowany monitor niedytykowy i w związku z jego obecnością w komputerze PC zainstalowana powinna być taka karta graficzna, która ma dwa wyjścia (najczęściej jest to jedno wyjście DVI i jedno D-SUB). Bywają płyty główne, które posiadają dwa takie wyjścia, dwa wyjścia posiada też większość kart graficznych nawet tych starszych. Nie spotkaliśmy się z takimi kartami graficznymi (nawet tymi zintegrowanymi z płytą główną), które posiadałyby dwa wyjścia, a nie potrafiły obsługiwać konfiguracji dwumonitorowej, tak więc jeżeli będziecie Państwo w posiadaniu takiej karty (lub takiej płyty głównej), to możecie być spokojni, że podłączyć do niej dwa monitory się da. Jeżeli chciecie Państwo wykorzystać jedno wyjście monitora znajdujące się na płycie głównej, a drugie z karty graficznej (jeśli karta posiada tylko jedno wyjście), to taka kombinacja najpewniej się nie uda. Oba wykorzystywane wyjścia muszą znajdowaćsię na JEDNEJ karcie graficznej lub oba na karcie graficznej zintegrowanej z płytą główną - jeśli posiada ona dwa takie wyjścia.
Monitory: dolny dotykowy oraz górny ze względów estetycznych powinny być tej samej szerokości, jednak nie koniecznie muszą być o tej samej maksymalnej obsługiwanej rozdzielczości, chodzi o to, żebyście Państwo później potrafili właściwie skonfigurować rozdzielczości tych monitorów na maksymalne przez nie obsługiwane w Panelu Sterowania w Windows XP, no i oczywiście o to, żeby większa z rozdzielczości tych monitorów była obsługiwana przez stosowaną przez Was kartę graficzną niezależnie od tego czy jest to karta zintegrowana czy znajdująca się w gnieździe AGP lub PCI-EXPRESS.

Jeżeli sami dokupić zamierzacie nakładki dotykowe do zakupionych monitorów poleasingowych (takie rozwiązanie zalecamy), to nalezy wiedzieć, że najlepsze nakładki dotykowe to te oparte na technologii InfraRed. My sami zadwowoleni jestesmy z tych producentow:
http://www.goodtouch.net.cn/en/index.asp (mają nieco szeroką metalową ramkę - nie mieszczą się wszerz w niektórych obudowach - na przykład nie mieszczą się w obudowach firmy FLOMAR z Mysłowic);
http://www.RexTouch.com (mają nieco węższą metalową ramkę i mieszczą się niemal wszędzie);

U obu cena bez przesylki to okolo 75 USD/sztuke. Wysylajac droga lotnicza nalezy miec na wzgledzie, ze nie zapakuje sie do jednego kartonu wiecej jak 10 sztuk, bowiem nakładki są ciężkie. Jeżeli macie Panstwo znizki u ktoregoś z kurierów międzynarodowych, to zalecamy samemu zaaranżować przesyłkę, bowiem bez tego producent wysle Wam DHL-em w cenie 250 USD/karton. Przy takim zaaranżowaniu importu ostateczna cena nakładek wynosiła będzie w sumie z transportem, kosztami odprawy celnej, cłem i vatem nie więcej jak 400 PLN. Jeżeli chcecie wziąść VAT "na firmę", to zalecamy pojechać do właściwego sobie urzędu celengo i wyrobić sobie numer EORI zanim rozpocznie się odprawa celna na miejscu w Polsce.

Kategorycznie radzimy wystrzegać się jakichkolwiek nakładek firmy Leadingtouch oraz jakichkolwiek nakładek jakichkolwiek producentów wykonanych w technologii SAW (akustycznych). My zdajemy sobie sprawę, że cena nakładek SAW jest kusząca, ale proszę uwierzyć, że po około miesiącu większość z zakupionych przez Państwa nakładek SAW znajdowała się będzie w śmietniku. Najwięksi producenci zabudowanych nakładek dotykowych oraz monitorów dotykowych tacy jak 3M lub ELO wprawdzie sami stosują jako bazę nakładki w technologii SAW, ale montują je oni w warunkach laboratoryjnych oraz wydaje się, że ich nakładki są w jakości wykonania dużo lepsze niż te SAW, które mozna nabyć wykorzystując serwis alibaba.com.

W Polsce działa firma sprzedająca dobre nakładki w technologii rezystancyjnej (nieco gorszej od InfraRed, ale nieprorównywalnie lepszej od SAW):
http://electrons.pl/index.php
Koszt nakładki 19'' 4:3 to 249 PLN netto. My sami - wtedy kiedy nie dysponujemy powyższymi w technologii IR kupujemy te rezystancyjne w firmie Electrons.


 1. drukarka termiczna.

Do pracy z urządzeniem MTKiosk nadaje się każda ta drukarka, którą da się zainstalować w systemie Windows tak, żeby widziana była w dziale panelu sterowania „Drukarki i faksy” jako drukarka i która dodatkowo ma możliwość druku ciągłego. Fachowo ujmując- drukarka musi obsługiwać „Windows Graphics Device Interface”, gdyż to jego obsługa reprezentowana jest przez umieszczenie drukarki w oknie „Drukarki i Faksy” w panelu sterowania systemu Windows oraz obsługiwać druk ciągły. Możliwość druku ciągłego mają wszystkie drukarki paragonów (posiadające właśnie „Windows Graphics Device Interface”) oraz wszystkie spotkane przez nas etykieciarki (bowiem etykiety też często drukowane są na taśmie ciągłej).Na samym początku wdrażania projektu rekomendowaliśmy drukarkę Zebra Eltron LP 2844 lub LP 2442, które zalecaliśmy nabywać od firmy Laserland z Krakowa. Wskutek tego, że w każdej dostawie drukarek Zebra z firmy Laserland około jedna trzecia drukarek przychodziła uszkodzona zdecydowaliśmy się na zmianę rekomendowanej drukarki na Brother QL570, którą nieco gorzej się mocuje, ale jest tańsza i nigdy się nie psująca. Poniżej opiszemy wszystkie te drukarki, które sprawdziliśmy i które nadają się do współpracy z naszą aplikacją kioskową zaczynając od rekomendowanej przez nas. Wybór nalezy do Państwa:

  Drukarka Brother QL570 (lub Brother QL560, lub QL700);  Drukarka Brother QL570 (lub jej poprzednik: QL560 już nie produkowany, ale jeszcze dostępny u niektórych dystrybutorów lub model QL700 - nieco droższy niż QL570) jest rekomendowaną przez nas drukarką do zastosowania w projekcie. Rekomendujemy te drukarki z uwagi na:

  1. koszta – drukarkę tę przy zamówieniach hurtowych można nabyć już za 280 PLN brutto wraz z rolką papieru-zamiennika (na tę cenę składa się równowartość 50 EUR brutto za drukarkę + 26 PLN brutto za rolkę taśmy-zamiennika);
  2. niezawodność – drukarka ta nigdy się nie psuje, jest nowa, ma gwarancję i w przeciwieństwie do rekomendowanych przez nas do tej pory drukarek Zebra nigdy nie przychodzą od dystrybutora już uszkodzone.

  Brother nie produkuje rolek bez kleju o szerokości 62 mm. Zalecamy kupowanie samych drukarek jak i rolek - zamienników o szerokości 62mm bez kleju u nas lub w firmie www.brother-sklep.pl telefon: (32)7202274 lub (komórka)609827143. Dzwoniąc proszę się powoływać na Adama Gramowskiego i projekt MTKiosk wtedy cena przy większych ilościach jest taka jak podana u góry.
  Na nienijszym filmiku pokazane jest jak mocować taśmę zamiennik: http://www.youtube.com/watch?v=lRROTZl8wYE (należy złamać plastikowe mocowanie oryginalnej rolki w sposób pokazany na filmiku i zamiast niej włozyć zamiennik. W razie problemów z zamocowaniem rolki zamiennika proszę dzwonić na numery telefonów firmy brother-sklep.pl umieszczone u góry).

  Wadą drukarki jest jej dość toporne mocowanie z uwagi na jej opływowe kształty oraz to, że drukarka drukuje papier „od góry” i „do przodu” tak jak strzałka zaznaczona na rysunku:  Powoduje to, że ciężko umieścić ją w tzw. kieszeni pionowej, gdyż wtedy będzie drukowała „w dół” i może paragon „powędrować” do wewnątrz urządzenia zamiast poza nie, ale można próbować.

  !! UWAGA !! Proszę mieć na uwadze, że drukarka posiada świetną gilotynę i jeśliby drukarkę postawić w pozycji pionowej, to automatycznie odcinany wydruk ZAWSZE samoczynnie opada na dół. To jest bardzo istotne, gdyż można drukarkę "podwieszać" wewnątrz obudowy tak, żeby wydruki opadały na specjalnie do tego skonstruowaną tacę.  Drukarki Zebra LP 2442 i Zebra LP 2844;

  Drukarki Zebra LP 2442 i Zebra LP 2844 wizualnie niczym się od siebie nie różnią oprócz tego, że model 2844 jest nowszym modelem i przez to droższym. Na samym początku wdrażania projektu wybraliśmy właśnie te drukarki, gdyż są masowo dostępne (są używane przez UPS i DHL jako drukarki etykiet samoprzylepnych oraz są bardzo popularne w aptekach) oraz używane poleasingowe zza granicy są bardzo tanie. Drukarki kioskowe dedykowane pod zabudowę kosztują co najmniej 1500 PLN i należą przy tym do niszy, tymczasem poleasingowe etykieciarki Zebra kosztują nie więcej jak 380 PLN z VAT za sztukę i jedyne czym ustępują drukarkom dedykowanym pod zabudowę to nieforemnymi kształtami, które gdzieś w kiosku należy „upakować”. Obie drukarki bywają nazywane zamiast „Zebra LP 2442" oraz "Zebra LP 2844” nazywane odpowiednio „Zebra Eltron LP 2442" oraz "Zebra Eltron LP 2844” lub odpowiednio „Eltron LP 2442" oraz "Eltron LP 2844”

  Drukarki Zebra LP 2442 posiadają interfejs Centronics, natomiast nowsze LP2844 jeszcze dodatkowo USB lub w ogóle - samo USB. Kupując drukarkę LP2844 z dwoma interfejsami: USB i Centronics należy zapytać sprzedawcę, na którym z tych interfejsów ją testował, bowiem drukarki te mają wgrane różne programy i czasami działają na Centronics, czasami na USB, a czasami na obu (lub na żadnym - wtedy nalezy drukarkę zwrócić)

  Spotykane przez nas te drukarki Zebra LP 2844, które posiadały interfejs LPT często wyglądały nieco inaczej z przodu, bowiem posiadały taką dodatkową „półkę” z przodu - czujnik końca etykiety. My wycinaliśmy otwór na płycie przedniej urządzenia odpowiednio większy, żeby „półka” ta „wychodziła” wprzód kiosku. Można jednak poprosić kupując drukarkę, żeby ten czujnik końca etykiety zdjąć, zamiast niego włożyć zaślepkę i przez to też drukarka będzie tańsza.

  My opisywane tutaj drukarki zawsze kupowaliśmy w firmie LaserLand z Krakowa (tel. 506111216 http://www.laserland.com.pl/), jednak w każdym z ostatnich zamówień 30% drukarek przychodziło niesprawnych. W przypadku kiedy zamówicie Państwo drukarki z tej firmy, to proszę w przypadku dojścia urządzeń niesprawnych odesłać je firmie LaserLand na jej koszt i poprosić o przysłanie sprawnej. My tak robimy i firma LaserLand to akceptuje. Wydaje nam się, że drukarki te nabywane są przez firmę LaserLand na wagę i wszystkie wysyłane przez nią egzemplarze składane są z kilku innych niesprawnych sztuk. W przypadku zakupu drukarek LP2844 od firmy Laserland proszę kilkakrotnie im zaznaczyć, żeby przetestowali przed wysyłką wszystkie drukarki na oba interfejsy: zarówno Centronics jak i USB.


  Poniżej umieściliśmy zdjęcia drukarki Zebra LP 2442 oraz Zebra 2844:


  Drukarka Zebra LP 2442:
  Drukarka Zebra LP 2844:
  Jak więc widać lepiej zdecydować się na drukarki LP 2442, ponieważ nie posiadają ów „półki” oraz są zawsze o co najmniej 100 PLN tańsze. Proponujemy kupując drukarkę Zebra LP 2844 zawsze prosić o usunięcie z niej „półki” (czujnika końca etykiety) i włożenie zamiaast niej zaślepki lub ewentualnie projektując otwór w czole urządzenia uwzględniać w nim „półkę”. Otwory w naszych urządzeniach były zawsze wysokie na 2-3 cm oraz zawsze nieco szersze jak poziomy otwór drukarki służący drukowaniu.

  Należy pamiętać, że w otwór w obudowie służący do realizowania wydruków użytkownicy wciskają palce. Należy więc pamiętać, żeby drukarka była dość mocno od tyłu dociśnięta. W kiosku zawsze otwierają się „drzwiczki” albo z przodu, albo od tyłu. Proponujemy, żeby podczas takiego zamykania „drzwiczek” dociskały one odpowiednio mocno drukarkę, żeby użytkownicy nie mogli jej przemieszczać w obrębie urządzenia. Należy też pamiętać o odpowiednim ograniczeniu ruchów drukarki na boki oraz w linii góra-dół. Wymiary drukarki Zebra LP 2442 oraz Zebra LP 2844 są takie same i wynoszą dokładnie: 200mm * 213mm * 173mm. Dobrym pomysłem na montaż tej drukarki do obudowy jest przykręcenie jej od dołu do grubej blachy, a nastepnie tej blachy do obudowy tak jak na zdjęciu tutaj:  Na amerykańskim ebay.com można te drukarki kupić już za 100 PLN za sztukę, a w Polsce w przedziale 250-400 PLN za sztukę z VAT, są powszechnie dostępne: na allegro masa jest zarówno tych pierwszych jak i drugich. Każdy ze sprzedawców je oferujący jest w stanie załatwić dowolną ilość takich drukarek w niedługim czasie.


  Po zakupie drukarki należy w niej umieścić rolkę standardowego papieru termicznego o szerokości 80mm. Szerokość ta jest bardzo standardowa i takie rolki zakupić można w każdym sklepie papierniczym. Uwaga! Nie należy wkładać rolki papieru termicznego luźno do drukarki, ale należy go nadziać na „coś”, żeby się swobodnie mógł obkręcać. W przypadku kiedy rolka nie jest „nadziana” na coś okrągłego często w drukarkach nawet po zaledwie kilku wydrukach przepala się silnik krokowy. Tak więc proszę koniecznie o tym pamiętać. W przypadku nadziewania rolki na okrągły ołówek jeszcze nigdy nie zaobserwowaliśmy zatarcia się silniczka drukarki.
  Do nadziewania doskonale sprawdzają się okrągłe drewniane kredki szkolne, które można stemperować do długości takiej, żeby akurat mieściły się w drukarce i na nich osadzać papier. Proszę się nie martwic, że papier się skończy. Jedna rolka papieru starcza na około pól roku pracy urządzenia, a kiedy się kończy, to też nic złego się nie dzieje – po prostu drukarka przestaje drukować paragony i przy okazji należy wymienić rolkę papieru aby zaczęła drukować znowu.

  Zalecamy również, żeby wewnątrz obudowy takie zielone prowadnice służące do trzymania rolki dokręcać do białej obudowy wkrętem. W sprzedawanych drukarkach najczęściej jest już w te prowadnice wkręcona srebrna śrubka, ale nalezy zastąpić ją wkrętem i dokręcić prowadnice w takim miejscu, aby rolka papieru termicznego nie była przez nie ściskana po bokach. To jest dość ważne, gdyż to dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo zatarcia się silnika drukarki w przyszłości.

  Drukarkę włącza się przyciskiem po prawej stronie. Raz włączona drukarka działa bez konieczności kolejnego jej włączania przez cały okres eksploatacji kiosku.  Drukarka termiczna Bixolon  Testowaną przez nas drukarką była Bixolon SRP-150 podłączana na przewód LPT-LPT dołączany do drukarki (nie – LPT-CENTRONICS), każde drukarki produkcji Bixolon posiadają interfejs „Windows Graphics Interface” - tzn. Widziane są przez system operacyjny Windows w dziale „Drukarki i Faksy” Panelu Sterowania. Każde zatem nadają się do zastosowania w projekcie.

  Zaletą drukarek Bixolon SRP-150 są jej kanciaste kształty i przez to łatwy montaż poprzez zamontowanie w wewnętrzenej stronie obudowy kieszeni z drukarką wkładaną od góry tak, żeby drukowała do przodu obudowy ustawiona pionowo. Drukarka w takim montażu pracuje w ułożeniu jak na zdjęciu poniżej:  Drukarka automatycznie ucina papier. My stosowaliśmy tę rolkę papieru, która dołączona jest wraz z drukarką. Wadą drukarki jest jej cena. Najtaniej drukarki te sprzedawane są przez firmę Arfis z Torunia: http://www.arfis.pl i kosztują tam równowartość 110 EUR NETTO;  Drukarka termiczna EPSON TM-T88III (M129C)  Drukarki te są powszechnie używane na stacjach benzynowych jako drukarki paragonów. Ich zaletą są kanciaste kształty, przez co łatwo umieścić drukarkę w obudowie w skonstruowanej na ten cel kieszeni.

  My tę drukarkę stosowaliśmy z papierem termicznym takim, na który zdaje się ona być dedykowana – tj. o szerokości 80 mm. Należy wiedzieć, że drukarka ta komunikuje się z komputerem za pomocą gniazda COM w komputerze. Nie testowaliśmy komunikacji na przejściówkach USB->COM, ale na sprzętowym gnieździe COM działa poprawnie. Drukarka samoczynnie ucina papier. Jej wadą jest wysoka cena oraz małą dostępność. Jedyne miejsce, gdzie nam udało się je znaleźć to ebay w USA, gdzie poleasingowe kosztują równowartość 600 PLN + przesyłka. Wadą drukarki jest również to, że bardzo wolno drukuje. My próbowaliśmy ostawić w sterownikach drukarki wyższą prędkość transferu portu COM, ale nie udało już nam się wymusić tej prędkości na sterownikach samego portu COM, ale może to być wina naszego komputera i naszych sterowników portu COM.

 1. Karta WiFi

Możecie Państwo do komunikacji urządzenia używać zintegrowanej z komputerem karty ethernet. My jednak – żeby nie prowadzić do urządzenia kabli więcej niż ten zasilający używaliśmy karty wifi PCI firmy TP-LINK. Są dużo tańsze (koszt jednej karty to około 30 PLN z VAT) oraz lepsze niż konkurencyjne karty wifi firmy Realtek. Z kart na USB też polecamy te wyprodukowane przez firmę TP-LINK.

Jeżeli chodzi o miejsce umieszczenia anteny wifi, to jeszcze nie spotkaliśmy się z przypadkiem, kiedy musiałaby ona być umieszczona na zewnątrz kiosku. Mimo, że obudowy urządzeń zawsze całe są metalowe, to nawet w wypadku umieszczenia anteny wifi w środku sygnał radiowy zawsze był dobry. Tak więc takie podejście właśnie zalecamy.

Jeżeli ktoś ma duzo pieniędzy, to może zamiast karty WiFi zastosować gniazdo Ethernet oraz podłączony do niego AcessPoint klient (koszt na Allegro to jakieś 70 PLN brutto). Korzyść z takiego rozwiązania jest taka, że po wstawieniu maszyny na "punkt" nie trzeba "grzebać" w systemie operacyjnym celem skonfigurowania ustawień połączenia internetowego, ale wystarczy je wprowadzić do samego AcessPointa.

 1. Płytka naszego autorstwa oraz podłączone do niej urządzenia walidujące oraz wydające środki pieniężne

Do płytki naszego autorstwa podpiąć należy akceptor banknotów, wrzutnik monet oraz hopper. Podpinanie pod płytkę wszystkich tych elementów nie jest konieczne, jednak ile w przypadku nie zastosowania wrzutnika monet obroty urządzenia nie zmniejszą się znacząco, o tyle trudno wyobrazić sobie pracę urządzenia bez akceptora banknotów. Nie jest też koniecznością montaż hoppera, jednak w przypadku jego nieobecności każda próba wypłaty środków przez użytkownika kończyć się będzie komunikatem, że nie udało się wypłacić żądanej sumy i wydrukowaniem wydruku z taką samą treścią, co – zamiast gotówki – może irytować użytkownika. W przypadku niezainstalowania w urządzeniu hoppera wszelkie wypłaty realizować powinien sam operator „z ręki” na podstawie okazywanych mu wydruków lub na tej samej zasadzie obsługa lokalu.

Zdjęcie płytki w powiększeniu:


Kolejna wersja płytki, gniazda "Molex" zastąpione są gniazdami na taśmy dzięki czemu nie ma już potrzeby lutowania przewodów poza tym, który ew. łączy płytkę z hopperem zgodnym z MKIV. Przewód RS232 łączący płytkę z komputerem PC winien byc typu "null modem", czyli z zcrossowanymi żyłami RX-TX oraz TX-RX. W sumie może on mieć tylko trzy żyły: tę właśnie zcrossowan ą parę oraz masę. Takie właśnie przewody RS232 można nabyc u Pana Andrzeja Rojek (kontakt niżej) w cenie 5 PLN brutto/sztuka.


Najnowsza wersja płytki USB. Różni się ona od białej płytki następującymi rzeczami


Wymagania co do urządzeń:

 1. akceptor banknotów: nasza płytka współpracuje z każdym akceptorem banknotów potrafiącym komunikować się chociaż jednym z trzech trybów: „pulse mode”, „binary mode” lub „paralell mode”. My osobiście stosujemy akceptory rodziny Innovative Technology (NV7,NV8,NV9 oraz NV10), ale generalnie kompatybilnych z naszym układem jest 99% wszystkich akceptorów używanych obecnie w branży rozrywkowej. Z uwagi na zagrożenie ze strony urządzeń do okradania automatów: tzw. "impulsatorów" sugerujemy programowanie akceptorów w tryb pracy "paralell mode"(lub jeszcze lepiej: "binary mode") w sposób opisany w instrukcji instalacji oprogramowania.

 2. wrzutnik monet: nasza płytka współpracuje z każdym wrzutnikiem monet potrafiącym komunikować się chociaż jednym z trzech trybów: „pulse mode”, „binary mode” lub „paralell mode”. My osobiście stosujemy wrzutniki Comestero RM5 Evolution lub NRI G13, ale generalnie kompatybilnych z naszym okładem jest 99% wszystkich wrzutników używanych obecnie w branży rozrywkowej. Z uwagi na zagrożenie ze strony urządzeń do okradania automatów: tzw. "impulsatorów" sugerujemy programowanie wrzutników w tryb pracy "paralell mode"(lub jeszcze lepiej: "binary mode") w sposób opisany w instrukcji instalacji oprogramowania.

 3. hopper: zgodny z naszą płytką jest każdy hopper, którego silnik sterowany jest niskim stanem logicznym i którego sygnał z wyjścia hoppera („opto” lub „coin”) też aktywny jest niskim stanem logicznym. W szczególności z naszą płytką zgodny jest hopper „Money Controls MK4” i wszystkie hoppery z nim zgodne w tym „Suzo Evolution Hopper”. Zgodne z tą specyfikacją są też wszystkie hoppery firmy Azkoyen oraz z nimi zgodne takie jak na przykład "Suzo Flow" i ogólnie – 95% hopperów używanych obecnie przez branżę rozrywkową.


Uwaga! W związku z częstymi przypadkami okradania urządzeń przy użyciu tzw. impulsatorów nawet w przypadku zastosowania trybu pracy parallel lub binary w wrzutniku i akceptorze (zwłaszcza w przypadku uzycia akceptorów Trilogic) zalecamy wykonanie poniżej opisanej pętli możliwej do założenia w najnowszej wersji płytki. Pętla ta (tzw. "antenka") słuzy temu, że w przypadku użycia impulsatorów, które działają na zasadzie tworzonego przez nie silnego pola elektromagnetycznego wychwytują one to pole, wzmacniają sygnał przez nie indukowany i przesyłają do płytki, która natychmiast załącza alarm w komputerze i blokuje całkowicie je uruchamiając alarm dziwiękowy oraz specjalny ekran. Do montażu pętli niestety nalezy nabyć tranzystor taki jak na poniższym schemacie:


Uwaga!
Należy bezwzględnie lokować płytkę z dala od innych urządzeń elektronicznych. Może to negatywnie wpłynąć na pracę płytki i jej błędne działanie.Pętelka przedstawiona tutaj po lewej stronie winna być wykonana z przewodu izolowanego i winien on oplatać z dwa razy: wrzutnik monet oraz akceptor. Tylko przy takim owinięciu urządzeń uzyskamy 100% odpornośc na działanie impulsatorów. W związku pytaniami: dlaczego ów tranzystor nie jest przez nas na gotowo wlutowywany na płytkę odpowiadamy: tranzystor ten celowo fabrycznie nie jest wlutowany na płytce, gdyż winien on być właśnie bliżej akceptora banknotów, wrzutnika monet i pętelki je oplatającej, a nie - płytki. Oto przykładowy wygląd pętelki:Jeżeli nie macie Państwo ochoty samemu lutować pętelek, to polecamy zakupienie gotowych u pana Andrzeja Rojek z Szczejkowic blisko miejscowości Żory. Cena w hurcie to 7 PLN brutto + przesyłka, a w detalu to 10 PLN brutto + przesyłka. Telefon do pana Andrzeja to 509691888. Polecamy też Pana Andrzeja jeżeli chodzi o problemy z dostosowaniem rzadko spotykanych akceptorów (na przykład Japan Cash), wrzutników i hopperów (na przykład MKII). On ze wszystkim sobie poradzi.


Ideą dostarczanej przez nas płytki elektronicznej jest, aby można było do niej podłączyć niemal wszystkie urządzenia peryferyjne obecnie w użyciu w branży rozrywkowej poprzez jedynie zastosowanie innych przewodów do komunikowania się z nią. Takie podejście powzięte jest z automatów hazardowych firmy Novomatic, która to również wprowadziła jeden tylko rodzaj układu elektronicznego z jednym typem gniazda wyjściowego i w zależności od tego jakie konkretnie urządzenia zewnętrzne (akceptor banknotów, wrzutnik lub hopper) chcemy podłączyć, musimy dobrać do tego specjalne przewody. Takie jest też podejście jeśli chodzi o podłączanie do naszej płytki urządzeń. Poniżej opiszemy jakie są restrykcje i na co należy zwrócić uwagę przygotowując przewody pod posiadane przez Was urządzenia.


Przewody:

W przypadku posiadania najnowszej wersji płytki należy urządzenia do niej podłączać poprzez taśmy i tylko jeśli to konieczne samodzielnie lutować przewody.
Jeżeli chodzi o starą wersję płytki naszego autorstwa to „nóżki” oznaczyliśmy jak poniżej:


Nóżki te (piny) odpowiadają następującym sygnałom:


Do płytki winny być podłączone następujące przewody:

 1. przewód zasilający 12V, którego „+” powinien być podłączony do pinu „1” płytki, a którego „-” powinien być podłączony do pinu „2” płytki. Należy zwrócić uwagę, żeby zasilacz 12V, który stosujemy miał moc znamionową co najmniej taką jak suma mocy urządzeń podłączonych do niego (akceptora banknotów, ewentualnie wrzutnika monet oraz ewentualnie hoppera – jeśli też jest zasilany 12V);

 2. przewód z komputera do płytki. Pin „26” płytki winien być podłączony do pinu nr „5” gniazda Dsub portu COM, pin „25” płytki powinien być podłączony do pinu „3” gniazda Dsub portu COM (RX płytki powinien być podłączony do TX komputera PC), a pin 24 płytki do pinu nr „2” gniazda Dsub portu COM (TX płytki powinien być podłączony do RX komputera PC).

 3. Przewód do akceptora banknotów. Piny „3”,”4”,”5” oraz „6” płytki należy podłączyć do kanałów akceptora banknotów, przy czym nie jest ważne w jakiej kolejności je podłączymy. Ważne jedynie, żeby każdemu kanałowi akceptora odpowiadał jeden pin płytki.

  Jeżeli pewni jesteśmy, że akceptor pracował będzie w trybie „pulse mode” i do tego wiemy, że wszystkie impulsy szły będą konkretnym kanałem (najpewniej będzie to kanał pierwszy), to możemy zdecydować się na podłączenie tylko tego kanału do któregokolwiek z pinów „3”,”4”,”5” lub „6” płytki – ale tylko i wyłącznie gdy jesteśmy pewni, że akceptor podłączony w przyszłości naszym przewodem będzie pracował w tym trybie na jednym i tym właśnie kanale.

  Pin nr „7” płytki zwarty powinien być z wszystkimi wejściami „Inhibit” akceptora banknotów. Akceptory banknotów najczęściej mają możliwość blokowania danych kanałów i właśnie wszystkie wejścia odpowiedzialne za ich blokowanie powinny być podłączone do pinu „7” naszej płytki. Pin nr „8” płytki winien być podłączony do pinu na akceptorze odpowiedzialnego za podłączenie do niego zasilania 12V, natomiast oba piny płytki: „9” i „10” lub tylko jeden dowolny z nich powinny być podłączone do pinu na akceptorze służącym do podłączenia doń masy.

  Dla przykładu zaprezentujemy tutaj jak powinien wyglądać taki przewód dla urządzeń Innovative Technology NV7,NV8,NV9 i NV10:
 1. Przewód do wrzutnika monet. Przewód ten jest konieczny oczywiście wyłącznie w wypadku użycia wrzutnika monet. Idea podłączenia do naszej płytki wrzutnika monet jest identyczna jak w przypadku akceptora banknotów.

  Należy pamiętać o tym, że wrzutniki posiadają przeważnie więcej jak 4 kanały, zatem więc część z kanałów wrzutnika pozostanie niesczytywana przez naszą płytkę. Należy o tym pamiętać programując tryb pracy wrzutnika na tryb "pulse mode", żeby sygnał pulse mode nie był przesyłany po kanale, który nie został podłączony do płytki lub – jeśli zaprogramowaliśmy wrzutnik na tryb pracy "binary mode" lub "paralell mode" – żeby każda moneta była jednoznacznie odwzorowana na tych kanałach, które zostały podłączone do płytki. Dla przykładu zaprezentujemy tutaj jak powinien wyglądać taki przewód dla wrzutnika Comestero RM5:  Wrzutnik ten udostępnia tylko jedno wejście „Inhibit”, zatem nasz pin „Inhibit” z płytki podłączyć należy oczywiście tam. Przewód dla wrzutników NRI wygląda identycznie (przynajmniej dla modelu G13, który to model stosujemy).


 1. Przewód do hoppera.

  Poniżej znajduje się wykaz jak podłączyć piny hopperów zgodnych z modelem Money Controls MK4 z odpowiednimi pinami naszej płytki:


  To o czym należy dodatkowo bezwzględnie pamiętać, to aby dodatkowo „-” zasilacza 24V służącego do zasilania silnika hoppera zewrzeć z „-” zasilacza, z którego zasilamy płytkę naszego autorstwa oraz logikę hoppera.

  Sugerując się kształtem pinów hoppera Suzo Evolution Hopper zgodnego z Money Controls MK4 schemat ideowy połączenia go z pozostałymi urządzeniami przedstawia się następująco:  Jak łatwo zauważyć takie połączenie łatwo zrealizować wyprowadzając z 12-to pinowego złącza hoppera w sumie trzy wiązki przewodów – jeden trzyżyłowy do płytki naszego autorstwa podłączając się do jej pinów „19”,”21” oraz „22” (wiązkę tę oznaczyliśmy na rysunku powyżej jako „wiązka 1”), drugi przewód dwużyłowy do zasilacza 12V tego samego, z którego zasilamy płytkę naszego autorstwa (tę wiązkę na rysunku powyżej oznaczyliśmy jako „wiązka 2” - żeby zaznaczyć, że chodzi o ten sam zasilacz co ten, który zasila naszą płytkę nanieśliśmy na rysunek również wiązkę już opisaną zasilającą płytkę) oraz trzeci – również dwużyłowy prowadzący do zasilacza 24V (tę wiązkę oznaczyliśmy na rysunku powyżej jako „wiązka 3”).

  Należy pamiętać, żeby tak skonstruowany przewód składający się w sumie z trzech wiązek przewodów prowadzących do 12-to pinowego złącza hoppera zwierał należycie te kable, które zwierać powinien, czyli powinien zwierać ze sobą piny „2”,”4” oraz „8” gniazda hoppera oraz powinien zwierać „-” zasilaczy 12V oraz 24V i zwierać je do pinu nr „1” gniazda hoppera.

  Na samej górze ninijeszego dokumentu znajduje się zdjęcie z wnętrzościami urządzenia. Nie widać na wiązki łączącej hopper z zasilaczem 12V, ponieważ my sami pobieramy dla hoppera 12V z płytki naszego autorstwa podpinając się do pinów "1" i "2" - proszę zresztą zerknąć, że z hoppera do płytki naszego autorstwa "idzie" dokładnie pięć żył kabla. Jakkolwiek możecie Państwo zastosować takie rozwiązanie również u siebie, o tyle prosimy nie sugerować się estetyką połączenia hoppera widoczną na zdjęciu, gdzie zamiast wiązek pogrupowanych przewodów z hoppera "wychodzi" kłębek kabli.


  Należy mieć na uwadze, że w przypadku różnych modeli hopperów opisywany tutaj przewód będzie wyglądał inaczej. Z na przykład gniazda hoppera Azkoyen U II (oraz wszystkich z takim samym gniazdem - na przykład "Suzo Flow") będą wychodziły wyłącznie dwie wiązki przewodów. Jeden – trzyżyłowy do płytki naszego autorstwa, a drugi – dwużyłowy – do zasilacza 12V tego samego, z którego zasilamy naszą płytkę. W gnieździe hoppera Azkoyen należy zewrzeć trzy piny oznaczone jako „VCC” i poprowadzić je do „+” zasilacza tego samego z którego zasilamy płytkę naszego autorstwa, należy również zewrzeć trzy piny oznaczone jako „GND” i jedną żyła poprowadzić do „-” tego samego zasilacza 12V, a drugą do pinu „19” płytki naszego autorstwa. Pin gniazda hoppera oznaczony jako „Control” należy poprowadzić do pinu nr „21” naszej płytki, a pin w gnieździe hoppera oznaczony jako „Coin” należy poprowadzić do pinu „22” naszej płytki.

Podłączenie masy do obudowy urządzenia:

Proszę postarać się, żeby masa do obudowy urządzenia podłączona była DOKŁADNIE w jednym miejscu i żeby uniknąć zjawiska tzw. "pętli masy".

W kioskach, które mieliśmy do tej pory stosowane nie były ekrany dotykowe dedykowane pod zabudowę, ale zwykłe (bo tańsze) dotykowe przykręcane w sposób w jaki można mocować takie ekrany wieszając je na ścianie w domu. Konsekwencją takiego rozwiązania był fakt, że otworami z tyłu ekranu służącymi do mocowania ściennego „przechodziła” masa poprzez śruby na obudowę urządzenia. Jeżeli dodatkowo obudowa komputera PC stykała się z obudową urządzenia, to mieliśmy do czynienia z „pętlą masy” i bardzo często zdarzały się przypadki, że osobę stojącą przed urządzeniem dotykającą jego obudowy „kopał” prąd.

Aby nie dopuścić do takich sytuacji należy BEZWZGLĘDNIE dbać o to, żeby masa do obudowy urządzenia podłączona była DOKŁADNIE w jednym miejscu. Jeżeli nie mamy na to wpływu i monitor dotykowy zwiera masę z obudową, to należy w takim wypadku postarać się, żeby obudowa komputera PC nie dotykała obudowy urządzenia. Można też spróbować w takim wypadku nie podłączać do zasilacza ATX komputera masy z gniazdka sieciowego, można też nie podłączać masy do zasilaczy 12V służącego do zasilania m.in. płytki naszego autorstwa oraz - jeżeli taki istnieje - zasilacza 24V służącego do zasilenia hoppera.


Przycisk „Power” komputera:

Jeśli chodzi o przycisk włączający i wyłączający maszynę, to mamy dwie opcje. Proszę wybrać tę, która Pańśtwu najbardziej odpowiada:

Którąkolwiek z dwóch powyższych opcji Państwo wybierzecie, nie sugerujemy w żaden sposób tego przycisku – nie musi być to przycisk dedykowany branży rozrywkowej, gdyż takie są drogie, ale może być zwykły zakupiony ze sklepu elektronicznego, bowiem i tak powinien być on niewidoczny dla zwykłego użytkownika, ale znajdować się gdzieś z tyłu urządzenia.


Przycisk „Fire” myszki z boku urządzenia:

W kioskach takich jak ten wdrażany przez nas z boku po prawej stronie znajduje się podświetlany przycisk pełniący funkcję lewego przycisku myszy. My celem zrealizowania takiego przycisku kupujemy najtańsze na rynku myszki komputerowe, rozkręcamy je i doprowadzamy styki przycisku, który chcemy zastąpić do przycisku na obudowie. Takie rozwiązanie zamyka się w 20 PLN, bowiem myszki można zakupić za około 8 PLN z VAT, a kasynowe przyciski podświetlane można zakupić już za 12 PLN z VAT. Podświetlanie przycisku doprowadzamy z zasilacza 12V służącego do zasilenia płytki naszego autorstwa, akceptora banknotów i ew. wrzutnika monet oraz hoppera.


Zakończenie dotyczące budowy urządzenia:

W urządzeniu znajduje się zasilacz kupiony w dowolnym supermarkecie. Zasilacz ten winien mieć co najmniej 5 lub nawet 6 gniazd przeznaczonych do:

Wszystkie zresztą sześć wymienionych tutaj wtyczek widać na zdjęciu umieszczonym jako pierwszym w niniejszym dokumencie przedstawiającym wnętrzości urządzenia.

Projektując urządzenie proszę mieć na uwadze, że celem uniknięcia zjawiska tzw. „pętli masy” warto zastanowić się nad odłączeniem niektórych bolców mas z gniazdek przedłużacza. Proszę postarać się, żeby masa z obudową maszyny łączyła się w dokładnie JEDNYM MIEJSCU.Naklejki na urządzeniu:

Na urządzeniu powinna znajdować się naklejka z logiem usługi "CSANI money transfers" gdzieś w bardzo widocznym miejscu. Można to logo osadzić w jakiejś grafice przedstawiającej banknoty róznych krajów lub w czymś innym kojarzącym się z pieniędzmi.

  Logo to w wersji .svg (Inkscape) znajduje się TUTAJ;
  Logo to w wersji .pdf znajduje się TUTAJ;
  Logo to w wersji .ps (PostScript) znajduje się TUTAJ;

Na urządzeniu powinna znajdować się również naklejka z krótkim wyciągiem z regulaminu. Najlepiej, aby znajdowała się ona na wysokości otworu wrzutowego akceptora banknotów.

W wersji pdf można ściągnąć tę naklejkę STĄD ,a w wersji odt TUTAJ i w wersji doc TUTAJ

W przypadku użycia obudowy od automatu kasynowego lub AoNW, w której dotąd funkcjonowały gry hazardowe należy usunąć z tej obudowy wszelkie symbole nawiązujące do hazardu i oznaczenia wszelkich projektów poprzednio funkcjonujących w tej obudowie.


W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę śmiało dzwonić na numer 888883338 lub pisać na support@mtkiosk.com.

Chłodzenie:

Umieszenie wewnątrz lub w otworach obudowy urządzenia wentylatorów nie jest wymagane. Jednakże w przypadku montażu urządzeń odprowadzających ciepło proszę upewnić się o kierunek wydmuchiwania powietrza. Jeżeli wentylatory są zamontowane:

Window size: x
Viewport size: x