Specyfikacja techniczna urządzenia opartego o akceptor NV200 + Smart Payout:


Poniżej umieściliśmy zdjęcie wszystkich elementów wchodzących w skład "wnętrzności" urządzenia z uwzględnieniem podlądowego połączenia między tymi elementami:  Spis treści specyfikacji technicznej urządzenia opartego o akceptor NV200+SmartPayout:

   Uziemienie;

   Komputer;

   Urządzenia peryferyjne:

     1. monitor dotykowy (monitory);

     2. urządzenie do realizowania wpłat oraz wypłat Innovative Technology NV200+Smart Payout;

     3. drukarka termiczna;

     4. Karta WiFi;

   Przewody;

   Podłączenie masy do obudowy urządzenia;

   Przycisk „Power” komputera;

   Przycisk „Fire” myszki z boku urządzenia;

   Zakończenie dotyczące budowy urządzenia;

   Przykładowa realizacja urządzenia;

   Naklejki na urządzeniu.

   Chłodzenie.


Zanim przejdzeicie Państwo do lektury niniejszej specyfikacji prosimy zapoznać się ze zdjęciami przykładowych realizacji urządzenia dostępnymi TUTAJ.

Uziemienie:

W każdym budowanym urządzeniu należy zrobić uziemienie - kabel łączący drzwi obudowy (lub inne ruchome części) z jej wnętrzem oraz kablem PE w zasilaczu urządzenia.
Poniżej zdjęcia pokazują poprawnie wykonane uziemienie.

Komputer:

Minimalne wymagania co do komputera są takie, aby była to jednostka z procesorem klasy co najmniej Intel Pentium Dual Core lub Core 2 Duo z zegarem co najmniej 2.5GHz, lub klasy AMD Athlon Dual Core z zegarem co najmniej 2.0GHz i wyposażona w co najmniej 3G RAM.
Uwaga! Proszę nie stosować komputerów klasy Pantium 4, Pentium D lub Intel Atom. Do pracy z systemem MTKiosk nadaje się wszystko "powyżej" Intel Celeron Dual Core z zegarem powyżej 2.5GHz lub ich odpowiednika firmy AMD z zegarem co najmniej 2.0GHz (my sami używalismy komputera AMD Athlon 5000 Dual Core 2.20GHz). W ogóle to aplikacja kioskowa najlepiej działa w współpracy z procesorami Core Quad, ale mało kto pozwolić sobie może na taki koszt.
Komputer winien mieć zainstalowany Windows XP Professional w jakiejkolwiek wersji językowej (my używamy wersji XP Professional Service Pack 2 lub ewentualnie Service Pack 1 i na tych wersjach systemu operacyjnego wszystko działa poprawnie. Na wersji Windows Vista oraz Windows 7 aplikacja kioskowa nie działa prawidłowo, a na wersji XP Professional SP3 kioski przez nas samych nie były jeszcze testowane, chociaż jeden z operatorów taki system stosował i podobno wszystko działało). W przypadku posiadania stickera Windows Vista Business lub Ultimate, lub Windows 7 Business lub Ultimate można legalnie "downgradować" system do wersji Windows XP Professional z obojętnie jakim serial numberem. To jest oficjalne stanowisko firmy Microsoft, że przypadku posiadania na komputerze stickera z którymś z tych systemów, swobodnie możemy na nim zainstalować system XP Professional z cd-key-em jakimkolwiek (może być nawet ściągnięty z sieci!). Stanowisko to przytoczone jest w tym artykule: http://www.purepc.pl/oprogramowanie/vista_i_licencja_oem_co_warto_wiedziec.

Komputery takiej klasy spełniające te kryteria kompletne z zainstalowanym takim właśnie systemem operacyjnym poleasingowe z zachodu kosztują na allegro w granicach 500-700 PLN brutto i są dostępne w nieograniczonej ilości sztuk. Kupując sprzęt należy zwrócić uwage, żeby na obudowach naklejone były naklejki z licencją odpowiedniego Windows oraz należy zadbać, aby na rachunku/fakturze wyszczególnione było, że nabyliście Państwo sprzęt WRAZ Z SYSTEMEM OPERACYJNYM I JAKIM. Sam system nie musi być fizycznie zainstalowany na komputerze - Microsoft toleruje kiedy instaluje się go z "pożyczonej" gdzieś wersji BOX i już po instalacji zmeinia się serial number programem, który opisaliśmy w instrukcji instalacji oprogramowania kioskowego. Takie działanie jest w pełni legalne w ramach licencji OEM z uwagi na fakt, że zarówno Microsoft jak i producenci sprzętu w ramach oprogramowania OEM nie supportują już systemu Windows XP i działanie takie jest w pełni tolerowane przez Microsoft. Kupując komputer z systemem OEM należy pamiętać, że ów oprogramowanie przyporządkowane jest zakupionej przez nas płycie głównej, zamiana płyty głównej powoduje utratę licencji OEM chyba, że dany egzemplarz systemu OEM nie został wcześniej aktywowany w firmie Microsoft (należy wiedzieć, że większość wiodących producentów tego nie robi). Chcąc kupować słabe jednostki z licencją OEM na obudowie celem przebudowy tych jednostek należy najpierw "wybadać" czy egzemplarz systemu OEM, który posiadamy został już wcześniej aktywowany w firmie Microsoft. W tym celu należy do Microsoft zadzwonić i podając serial number, którym dysponujemy dowiedzieć się, czy został już aktywowany i ew. aktywować go w oparciu o naszą nową konfigurację sprzętową. Podobno nawet komputery, które na 100% rejestrowane były w firmie Microsoft da się na nowo aktywować w zupełnie nowej architekturze (nowa płyta główna), jednak sami tego nie sprawdzaliśmy.

Uwaga dotycząca Windowów XP w wersji Home: Z Windowsami w wersji Home jest taki problem, że nie działa w nich instrukcja "taskkill", którą aplikacja kioskowa dość często wykorzystuje podczas startowania. Instrukcja "taskkill" wykorzystywana jest podczas uruchamiania aplikacji kioskowej kiedy aplikacja ta próbuje otworzyć przeglądarki firefox. W przypadku, kiedy nie udaje otworzyć się tych przeglądarek procesy "firefox" zabijane są właśnie tą instrukcją i w przypadku zastosowania Windows XP Home ładowanie aplikacji kioskowej na tym etapie się zawiesi i nie odpali ona się dalej, trzeba bedzie zresetować urządzenie. Dlatego należy mieć na względzie, że Windows XP Home może być zainstalowany jedynie na kioskach z zainstalowanym bardzo dobrym komputerem - takim, którym zawsze "za pierwszym razem" udaje się otwierać przeglądarki firefox i wtedy kiosk nigdy nie zawiesza się przy starcie. Te niuanse zwiazane z systemem Windows XP Home mają miejsce wyłącznie podczas uruchamiania naszych urządzeń. Już po prawidłowym uruchomieniu ich praca zupełnie niczym się nie różni wobec wersji systemu Professional.

Nasza aplikacja kioskowa pracuje wyłącznie na systemie Windows XP. Komputer MUSI posiadać port COM, gdyż do niego podłączany jest akceptor banknotów NV200. Jeżeli nakładka dotykowa monitora podłączana jest również przez RS232, to koputer posiadać powinien dwa porty COM (można to uzyskać poprzez kupno karty rozszerzeń PCI z dwoma COM na allegro za około 15 PLN) lub - co przypadku nakładek dotykowych jest akceptowalne - nakładkę dotykową można podłączyć przez przejściówkę USB-COM. Jeżeli komputer nie posiada gniazda LPT, a drukarka wymaga połączenia przez przewód LPT-Centronics, to celem podłączenia do komputera drukarki zalecamy dokupienie przejściówki USB->CENTRONICS. Testowaliśmy kilka takich przejściówek róznych producentów i zawsze działały. Zalecamy zakupienie tych najtańszych z allegro kosztujących po kilka złotych. Wyglądają one nastepująco:


Zamiast takiej przejściówki można zdecydować się na karte rozszerzeń z LPT na PCI, ale jest to rozwiązanie droższe. Jest to jedyne mozlwe rozwiązanie, jeżeli drukarka komunikuje się przez przewód LPT-LPT.

Nie ważne jest jaką komputer posiada kartę graficzną. Żadna z aplikacji uzywanych w kiosku nie korzysta z DirectX ani OpenGL, wszystkie opercje jeśli chodzi obróbkę obrazu wykonuje procesor (stąd tak duże wymagania co do niego) i na prawdę nie ma absolutnie żadnej róznicy jaką kartę graficzną posiada komputer. Zalecamy używanie tych wbudowanych w płytę główną. Jedyne na co należy zwrócić uwagę, to żeby karta graficzna obsługiwała rozdzielczość, do której przystosowany jest monitor dotykowy. Trzeba na to zwrócić szczególną uwage, jeżeli monitor dotykowy jest w rozdzielczości FullHD, HDReady lub 1600x1200, bo nie wszystkie karty graficzne takie rozdzielczości obsługują. Jeżeli konfigurujemy właśnie kiosk w wersji dwumonitorowej, to należy zadbać, żeby stosowana przez nas karta graficzna miała dwa wyjścia (najczęściej są to: jedno DVI i jedno D-SUB) niezależnie od tego, czy jest to karta w gnieździe, czy zintegrowana. Nie zalecamy próby podłączenia jednego monitora do karty zintegrowanej, a drugiego do karty w gnieździe, gdyż w naszym przypadku nigdy się to nie powiodło.


Urządzenia peryferyjne:

 1. monitor dotykowy (monitory).

Nie mamy restrykcji dotyczących monitora dotykowego. Proszę stosować taki, jaki Państwu wygodnie jeżeli tylko potrafcie go dobrze zainstalować. Aplikacja kioskowa najładniej wygląda na rozdzielczości 1280x1024, ale sami stosujemy rozdzielczości full hd. Wybór monitora to Państwa decyzja. Ważne jedynie, żeby był to monitor dotykowy.

W przypadku kiedy dysponujecie Państwo obudową dwumonitorową taką jak dla Novomatic Hot Spot Platin lub podobną, to jako górny monitor powinien być zastosowany monitor niedytykowy i w związku z jego obecnością w komputerze PC zainstalowana powinna być taka karta graficzna, która ma dwa wyjścia (najczęściej jest to jedno wyjście DVI i jedno D-SUB). Bywają płyty główne, które posiadają dwa takie wyjścia, dwa wyjścia posiada też większość kart graficznych nawet tych starszych. Nie spotkaliśmy się z takimi kartami graficznymi (nawet tymi zintegrowanymi z płytą główną), które posiadałyby dwa wyjścia, a nie potrafiły obsługiwać konfiguracji dwumonitorowej, tak więc jeżeli będziecie Państwo w posiadaniu takiej karty (lub takiej płyty głównej), to możecie być spokojni, że podłączyć do niej dwa monitory się da. Jeżeli chciecie Państwo wykorzystać jedno wyjście monitora znajdujące się na płycie głównej, a drugie z karty graficznej (jeśli karta posiada tylko jedno wyjście), to taka kombinacja najpewniej się nie uda. Oba wykorzystywane wyjścia muszą znajdowaćsię na JEDNEJ karcie graficznej lub oba na karcie graficznej zintegrowanej z płytą główną - jeśli posiada ona dwa takie wyjścia.
Monitory: dolny dotykowy oraz górny ze względów estetycznych powinny być tej samej szerokości, jednak nie koniecznie muszą być o tej samej maksymalnej obsługiwanej rozdzielczości, chodzi o to, żebyście Państwo później potrafili właściwie skonfigurować rozdzielczości tych monitorów na maksymalne przez nie obsługiwane w Panelu Sterowania w Windows XP, no i oczywiście o to, żeby większa z rozdzielczości tych monitorów była obsługiwana przez stosowaną przez Was kartę graficzną niezależnie od tego czy jest to karta zintegrowana czy znajdująca się w gnieździe AGP lub PCI-EXPRESS.

Jeżeli sami dokupić zamierzacie nakładki dotykowe do zakupionych monitorów poleasingowych (takie rozwiązanie zalecamy), to nalezy wiedzieć, że najlepsze nakładki dotykowe to te oparte na technologii InfraRed. My sami zadwowoleni jestesmy z tych producentow:
http://www.goodtouch.net.cn/en/index.asp (mają nieco szeroką metalową ramkę - nie mieszczą się wszerz w niektórych obudowach - na przykład nie mieszczą się w obudowach firmy FLOMAR z Mysłowic);
http://www.RexTouch.com (mają nieco węższą metalową ramkę i mieszczą się niemal wszędzie);

U obu cena bez przesylki to okolo 75 USD/sztuke. Wysylajac droga lotnicza nalezy miec na wzgledzie, ze nie zapakuje sie do jednego kartonu wiecej jak 10 sztuk, bowiem nakładki są ciężkie. Jeżeli macie Panstwo znizki u ktoregoś z kurierów międzynarodowych, to zalecamy samemu zaaranżować przesyłkę, bowiem bez tego producent wysle Wam DHL-em w cenie 250 USD/karton. Przy takim zaaranżowaniu importu ostateczna cena nakładek wynosiła będzie w sumie z transportem, kosztami odprawy celnej, cłem i vatem nie więcej jak 400 PLN. Jeżeli chcecie wziąść VAT "na firmę", to zalecamy pojechać do właściwego sobie urzędu celengo i wyrobić sobie numer EORI zanim rozpocznie się odprawa celna na miejscu w Polsce.

Kategorycznie radzimy wystrzegać się jakichkolwiek nakładek firmy Leadingtouch oraz jakichkolwiek nakładek jakichkolwiek producentów wykonanych w technologii SAW (akustycznych). My zdajemy sobie sprawę, że cena nakładek SAW jest kusząca, ale proszę uwierzyć, że po około miesiącu większość z zakupionych przez Państwa nakładek SAW znajdowała się będzie w śmietniku. Najwięksi producenci zabudowanych nakładek dotykowych oraz monitorów dotykowych tacy jak 3M lub ELO wprawdzie sami stosują jako bazę nakładki w technologii SAW, ale montują je oni w warunkach laboratoryjnych oraz wydaje się, że ich nakładki są w jakości wykonania dużo lepsze niż te SAW, które mozna nabyć wykorzystując serwis alibaba.com.

W Polsce działa firma sprzedająca dobre nakładki w technologii rezystancyjnej (nieco gorszej od InfraRed, ale nieprorównywalnie lepszej od SAW):
http://electrons.pl/index.php
Koszt nakładki 19'' 4:3 to 249 PLN netto. My sami - wtedy kiedy nie dysponujemy powyższymi w technologii IR kupujemy te rezystancyjne w firmie Electrons.


 1. urządzenie do realizowania wpłat oraz wypłat Innovative Technology NV200+Smart Payout.

Tutaj:

http://www.innovative-technology.co.uk/images/pdocuments/datasheets/smartpayout-en.pdf

znajdują się wymiary tego urządzenia.

Pytając się o cenę tego urządzenia w przedstawicielstwach Innovative Technology w Polsce i za granicą proszę pamiętać, żeby zaznaczać, że chodzi o akceptor banknotów NV200 WRAZ Z MODUŁEM SMART PAYOUT. Jeżeli tego się nie zaznacza, to czasami podają cenę samego akceptora banknotów NV200.


 1. drukarka termiczna.

Do pracy z urządzeniem MTKiosk nadaje się każda ta drukarka, którą da się zainstalować w systemie Windows tak, żeby widziana była w dziale panelu sterowania „Drukarki i faksy” jako drukarka i która dodatkowo ma możliwość druku ciągłego. Fachowo ujmując- drukarka musi obsługiwać „Windows Graphics Device Interface”, gdyż to jego obsługa reprezentowana jest przez umieszczenie drukarki w oknie „Drukarki i Faksy” w panelu sterowania systemu Windows oraz obsługiwać druk ciągły. Możliwość druku ciągłego mają wszystkie drukarki paragonów (posiadające właśnie „Windows Graphics Device Interface”) oraz wszystkie spotkane przez nas etykieciarki (bowiem etykiety też często drukowane są na taśmie ciągłej).Na samym początku wdrażania projektu rekomendowaliśmy drukarkę Zebra Eltron LP 2844 lub LP 2442, które zalecaliśmy nabywać od firmy Laserland z Krakowa. Wskutek tego, że w każdej dostawie drukarek Zebra z firmy Laserland około jedna trzecia drukarek przychodziła uszkodzona zdecydowaliśmy się na zmianę rekomendowanej drukarki na Brother QL570, którą nieco gorzej się mocuje, ale jest tańsza i nigdy się nie psująca. Poniżej opiszemy wszystkie te drukarki, które sprawdziliśmy i które nadają się do współpracy z naszą aplikacją kioskową zaczynając od rekomendowanej przez nas. Wybór nalezy do Państwa:

  Drukarka Brother QL570 (lub Brother QL560, lub QL700);  Drukarka Brother QL570 (lub jej poprzednik: QL560 już nie produkowany, ale jeszcze dostępny u niektórych dystrybutorów lub model QL700 - nieco droższy niż QL570) jest rekomendowaną przez nas drukarką do zastosowania w projekcie. Rekomendujemy te drukarki z uwagi na:

  1. koszta – drukarkę tę przy zamówieniach hurtowych można nabyć już za 280 PLN brutto wraz z rolką papieru-zamiennika (na tę cenę składa się równowartość 50 EUR brutto za drukarkę + 26 PLN brutto za rolkę taśmy-zamiennika);
  2. niezawodność – drukarka ta nigdy się nie psuje, jest nowa, ma gwarancję i w przeciwieństwie do rekomendowanych przez nas do tej pory drukarek Zebra nigdy nie przychodzą od dystrybutora już uszkodzone.

  Brother nie produkuje rolek bez kleju o szerokości 62 mm. Zalecamy kupowanie samych drukarek jak i rolek - zamienników o szerokości 62mm bez kleju u nas lub w firmie www.brother-sklep.pl telefon: (32)7202274 lub (komórka)609827143. Dzwoniąc proszę się powoływać na Adama Gramowskiego i projekt MTKiosk wtedy cena przy większych ilościach jest taka jak podana u góry.
  Na nienijszym filmiku pokazane jest jak mocować taśmę zamiennik: http://www.youtube.com/watch?v=lRROTZl8wYE (należy złamać plastikowe mocowanie oryginalnej rolki w sposób pokazany na filmiku i zamiast niej włozyć zamiennik. W razie problemów z zamocowaniem rolki zamiennika proszę dzwonić na numery telefonów firmy brother-sklep.pl umieszczone u góry).

  Wadą drukarki jest jej dość toporne mocowanie z uwagi na jej opływowe kształty oraz to, że drukarka drukuje papier „od góry” i „do przodu” tak jak strzałka zaznaczona na rysunku:  Powoduje to, że ciężko umieścić ją w tzw. kieszeni pionowej, gdyż wtedy będzie drukowała „w dół” i może paragon „powędrować” do wewnątrz urządzenia zamiast poza nie, ale można próbować.

  !! UWAGA !! Proszę mieć na uwadze, że drukarka posiada świetną gilotynę i jeśliby drukarkę postawić w pozycji pionowej, to automatycznie odcinany wydruk ZAWSZE samoczynnie opada na dół. To jest bardzo istotne, gdyż można drukarkę "podwieszać" wewnątrz obudowy tak, żeby wydruki opadały na specjalnie do tego skonstruowaną tacę.  Drukarki Zebra LP 2442 i Zebra LP 2844;

  Drukarki Zebra LP 2442 i Zebra LP 2844 wizualnie niczym się od siebie nie różnią oprócz tego, że model 2844 jest nowszym modelem i przez to droższym. Na samym początku wdrażania projektu wybraliśmy właśnie te drukarki, gdyż są masowo dostępne (są używane przez UPS i DHL jako drukarki etykiet samoprzylepnych oraz są bardzo popularne w aptekach) oraz używane poleasingowe zza granicy są bardzo tanie. Drukarki kioskowe dedykowane pod zabudowę kosztują co najmniej 1500 PLN i należą przy tym do niszy, tymczasem poleasingowe etykieciarki Zebra kosztują nie więcej jak 380 PLN z VAT za sztukę i jedyne czym ustępują drukarkom dedykowanym pod zabudowę to nieforemnymi kształtami, które gdzieś w kiosku należy „upakować”. Obie drukarki bywają nazywane zamiast „Zebra LP 2442" oraz "Zebra LP 2844” nazywane odpowiednio „Zebra Eltron LP 2442" oraz "Zebra Eltron LP 2844” lub odpowiednio „Eltron LP 2442" oraz "Eltron LP 2844”

  Drukarki Zebra LP 2442 posiadają interfejs Centronics, natomiast nowsze LP2844 jeszcze dodatkowo USB lub w ogóle - samo USB. Kupując drukarkę LP2844 z dwoma interfejsami: USB i Centronics należy zapytać sprzedawcę, na którym z tych interfejsów ją testował, bowiem drukarki te mają wgrane różne programy i czasami działają na Centronics, czasami na USB, a czasami na obu (lub na żadnym - wtedy nalezy drukarkę zwrócić)

  Spotykane przez nas te drukarki Zebra LP 2844, które posiadały interfejs LPT często wyglądały nieco inaczej z przodu, bowiem posiadały taką dodatkową „półkę” z przodu - czujnik końca etykiety. My wycinaliśmy otwór na płycie przedniej urządzenia odpowiednio większy, żeby „półka” ta „wychodziła” wprzód kiosku. Można jednak poprosić kupując drukarkę, żeby ten czujnik końca etykiety zdjąć, zamiast niego włożyć zaślepkę i przez to też drukarka będzie tańsza.

  My opisywane tutaj drukarki zawsze kupowaliśmy w firmie LaserLand z Krakowa (tel. 506111216 http://www.laserland.com.pl/), jednak w każdym z ostatnich zamówień 30% drukarek przychodziło niesprawnych. W przypadku kiedy zamówicie Państwo drukarki z tej firmy, to proszę w przypadku dojścia urządzeń niesprawnych odesłać je firmie LaserLand na jej koszt i poprosić o przysłanie sprawnej. My tak robimy i firma LaserLand to akceptuje. Wydaje nam się, że drukarki te nabywane są przez firmę LaserLand na wagę i wszystkie wysyłane przez nią egzemplarze składane są z kilku innych niesprawnych sztuk. W przypadku zakupu drukarek LP2844 od firmy Laserland proszę kilkakrotnie im zaznaczyć, żeby przetestowali przed wysyłką wszystkie drukarki na oba interfejsy: zarówno Centronics jak i USB.


  Poniżej umieściliśmy zdjęcia drukarki Zebra LP 2442 oraz Zebra 2844:


  Drukarka Zebra LP 2442:
  Drukarka Zebra LP 2844:
  Jak więc widać lepiej zdecydować się na drukarki LP 2442, ponieważ nie posiadają ów „półki” oraz są zawsze o co najmniej 100 PLN tańsze. Proponujemy kupując drukarkę Zebra LP 2844 zawsze prosić o usunięcie z niej „półki” (czujnika końca etykiety) i włożenie zamiaast niej zaślepki lub ewentualnie projektując otwór w czole urządzenia uwzględniać w nim „półkę”. Otwory w naszych urządzeniach były zawsze wysokie na 2-3 cm oraz zawsze nieco szersze jak poziomy otwór drukarki służący drukowaniu.

  Należy pamiętać, że w otwór w obudowie służący do realizowania wydruków użytkownicy wciskają palce. Należy więc pamiętać, żeby drukarka była dość mocno od tyłu dociśnięta. W kiosku zawsze otwierają się „drzwiczki” albo z przodu, albo od tyłu. Proponujemy, żeby podczas takiego zamykania „drzwiczek” dociskały one odpowiednio mocno drukarkę, żeby użytkownicy nie mogli jej przemieszczać w obrębie urządzenia. Należy też pamiętać o odpowiednim ograniczeniu ruchów drukarki na boki oraz w linii góra-dół. Wymiary drukarki Zebra LP 2442 oraz Zebra LP 2844 są takie same i wynoszą dokładnie: 200mm * 213mm * 173mm. Dobrym pomysłem na montaż tej drukarki do obudowy jest przykręcenie jej od dołu do grubej blachy, a nastepnie tej blachy do obudowy tak jak na zdjęciu tutaj:  Na amerykańskim ebay.com można te drukarki kupić już za 100 PLN za sztukę, a w Polsce w przedziale 250-400 PLN za sztukę z VAT, są powszechnie dostępne: na allegro masa jest zarówno tych pierwszych jak i drugich. Każdy ze sprzedawców je oferujący jest w stanie załatwić dowolną ilość takich drukarek w niedługim czasie.


  Po zakupie drukarki należy w niej umieścić rolkę standardowego papieru termicznego o szerokości 80mm. Szerokość ta jest bardzo standardowa i takie rolki zakupić można w każdym sklepie papierniczym. Uwaga! Nie należy wkładać rolki papieru termicznego luźno do drukarki, ale należy go nadziać na „coś”, żeby się swobodnie mógł obkręcać. W przypadku kiedy rolka nie jest „nadziana” na coś okrągłego często w drukarkach nawet po zaledwie kilku wydrukach przepala się silnik krokowy. Tak więc proszę koniecznie o tym pamiętać. W przypadku nadziewania rolki na okrągły ołówek jeszcze nigdy nie zaobserwowaliśmy zatarcia się silniczka drukarki.
  Do nadziewania doskonale sprawdzają się okrągłe drewniane kredki szkolne, które można stemperować do długości takiej, żeby akurat mieściły się w drukarce i na nich osadzać papier. Proszę się nie martwic, że papier się skończy. Jedna rolka papieru starcza na około pól roku pracy urządzenia, a kiedy się kończy, to też nic złego się nie dzieje – po prostu drukarka przestaje drukować paragony i przy okazji należy wymienić rolkę papieru aby zaczęła drukować znowu.

  Zalecamy również, żeby wewnątrz obudowy takie zielone prowadnice służące do trzymania rolki dokręcać do białej obudowy wkrętem. W sprzedawanych drukarkach najczęściej jest już w te prowadnice wkręcona srebrna śrubka, ale nalezy zastąpić ją wkrętem i dokręcić prowadnice w takim miejscu, aby rolka papieru termicznego nie była przez nie ściskana po bokach. To jest dość ważne, gdyż to dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo zatarcia się silnika drukarki w przyszłości.

  Drukarkę włącza się przyciskiem po prawej stronie. Raz włączona drukarka działa bez konieczności kolejnego jej włączania przez cały okres eksploatacji kiosku.  Drukarka termiczna Bixolon  Testowaną przez nas drukarką była Bixolon SRP-150 podłączana na przewód LPT-LPT dołączany do drukarki (nie – LPT-CENTRONICS), każde drukarki produkcji Bixolon posiadają interfejs „Windows Graphics Interface” - tzn. Widziane są przez system operacyjny Windows w dziale „Drukarki i Faksy” Panelu Sterowania. Każde zatem nadają się do zastosowania w projekcie.

  Zaletą drukarek Bixolon SRP-150 są jej kanciaste kształty i przez to łatwy montaż poprzez zamontowanie w wewnętrzenej stronie obudowy kieszeni z drukarką wkładaną od góry tak, żeby drukowała do przodu obudowy ustawiona pionowo. Drukarka w takim montażu pracuje w ułożeniu jak na zdjęciu poniżej:  Drukarka automatycznie ucina papier. My stosowaliśmy tę rolkę papieru, która dołączona jest wraz z drukarką. Wadą drukarki jest jej cena. Najtaniej drukarki te sprzedawane są przez firmę Arfis z Torunia: http://www.arfis.pl i kosztują tam równowartość 110 EUR NETTO;  Drukarka termiczna EPSON TM-T88III (M129C)  Drukarki te są powszechnie używane na stacjach benzynowych jako drukarki paragonów. Ich zaletą są kanciaste kształty, przez co łatwo umieścić drukarkę w obudowie w skonstruowanej na ten cel kieszeni.

  My tę drukarkę stosowaliśmy z papierem termicznym takim, na który zdaje się ona być dedykowana – tj. o szerokości 80 mm. Należy wiedzieć, że drukarka ta komunikuje się z komputerem za pomocą gniazda COM w komputerze. Nie testowaliśmy komunikacji na przejściówkach USB->COM, ale na sprzętowym gnieździe COM działa poprawnie. Drukarka samoczynnie ucina papier. Jej wadą jest wysoka cena oraz małą dostępność. Jedyne miejsce, gdzie nam udało się je znaleźć to ebay w USA, gdzie poleasingowe kosztują równowartość 600 PLN + przesyłka. Wadą drukarki jest również to, że bardzo wolno drukuje. My próbowaliśmy ostawić w sterownikach drukarki wyższą prędkość transferu portu COM, ale nie udało już nam się wymusić tej prędkości na sterownikach samego portu COM, ale może to być wina naszego komputera i naszych sterowników portu COM.

 1. Karta WiFi

Możecie Państwo do komunikacji urządzenia używać zintegrowanej z komputerem karty ethernet. My jednak – żeby nie prowadzić do urządzenia kabli więcej niż ten zasilający używaliśmy karty wifi PCI firmy TP-LINK. Są dużo tańsze (koszt jednej karty to około 30 PLN z VAT) oraz lepsze niż konkurencyjne karty wifi firmy Realtek. Z kart na USB też polecamy te wyprodukowane przez firmę TP-LINK.

Jeżeli chodzi o miejsce umieszczenia anteny wifi, to jeszcze nie spotkaliśmy się z przypadkiem, kiedy musiałaby ona być umieszczona na zewnątrz kiosku. Mimo, że obudowy urządzeń zawsze całe są metalowe, to nawet w wypadku umieszczenia anteny wifi w środku sygnał radiowy zawsze był dobry. Tak więc takie podejście właśnie zalecamy.

Jeżeli ktoś ma duzo pieniędzy, to może zamiast karty WiFi zastosować gniazdo Ethernet oraz podłączony do niego AcessPoint klient (koszt na Allegro to jakieś 70 PLN brutto). Korzyść z takiego rozwiązania jest taka, że po wstawieniu maszyny na "punkt" nie trzeba "grzebać" w systemie operacyjnym celem skonfigurowania ustawień połączenia internetowego, ale wystarczy je wprowadzić do samego AcessPointa.


Przewody:

Należy wyjaśnić jest dość skomplikowane podłączenie urządzenia NV200+smart Payout do komputera. Producent tego urządzenia przygotował je pod przewód USB jednak KATEGORYCZNIE ODRADZAMY TEN SPOSÓB POŁĄCZENIA. Technologia USB jest zbyt narażona na czynniki zewnętrzne takie jak przepięcia sieci elektrycznej i przy takim podłączeniu urządzenie NV200 do komputera komunikacja ta czasami już po kilku godzinach potrafi się przerwać, na akceptorze banknotów gaśnie fioletowa lampka i użytkownicy już nie mają wtedy możliwości wkładania banknotów. Aby uchronić się od takich sytuacji należy BEZWGLĘDNIE stosować się do opisanego tutaj sposobu podłączenia urządzenia NV200+smart Payout do komputera łącznie z instrukcjami dotyczącymi podłączania zasilania.


Do zasilania Urządzenia NV200+smart Payout należy użyć zasilacza 12V 5A (chociaż my używaliśmy 4A i też dział poprawnie). To co jest BARDZO WAŻNE, to żeby „-” wyjścia zasilacza nie był zwarty z masą gniazdka sieciowego (niestety wiele zasilaczy dedykowanych do urządzeń rozrywkowych tak ma). Jeżeli mamy właśnie taki zasilacz, to należy do niego z gniazdka sieciowego nie podłączać masy i wtedy również jej nie będzie na „-” na wyjściu. Aby się ustrzec od takiej sytuacji my stosujemy zasilacze uniwersalne 12V 5A stosowane do monitorów, Vibroaction oraz laptopów. Kosztują one na allegro około 45 PLN z VAT ich wtyczka sieciowa nie obejmuje w ogóle bolca z masą.

Jeżeli ten sam zasilacz służyć ma jednocześnie do zasilania listw ledowych lub innych lampek, lub innych urządzeń, to proszę pamiętać, żeby te listwy ledowe lub urządzenia nie zwierały nigdzie z obudową urządzeni ani „-” , ani „+”.

Jeżeli stosowany zasilacz posiada metalową obudowę, to proszę zwrócić uwagę czy też ona nie jest zwarta do „-” na wyjściu zasilacza, bo jeżeli tak, to obudowę zasilacza należy izolować od obudowy urządzenia.


Na tylnym panelu urządzenia NV200+smartPayout znajduje się takie oto złącze:
-” zasilania należy podłączyć do pinu 1, natomiast „+” do pinu 2.

Komunikacja z komputerem następuje za pośrednictwem pinów 12 oraz 16 tego złącza oraz złącza RS232 komputera. Komunikacja ta jednak nie przebiega bezpośrednio, bowiem urządzenie NV200+smart Payout ma te piny wystandaryzowane w TTL. Do połączenia należy zatem zastosować przejściówkę o nazwie „KONWERTER MINI RS232-TTL INTERFEJS MAX202 MAX232”


My to urządzenie kupujemy na allegro w firmie „sklep elektroniczny ELKOM-SERWIS” (http://elkom-serwis.com.pl/) znajdującej się w miejscowości Inowrocław (tel 603 939 349) i kosztuje ono 15 PLN z VAT. Aby znaleźć stosowną aukcję proszę wpisać w allegro „KONWERTER MINI RS232-TTL INTERFEJS MAX202 MAX232”. My próbowaliśmy inne przejściówki oparte na innych układach jak te zastosowane w tym układzie, jednak one nie działały, a działała jedynie ta.


Układ ten posiada trzy wyjścia oznaczone jako: RX, TX oraz GND. Wyjście RX należy podłączyć bezpośrednio do pinu 12 urządzenia NV200+smart Payout, wyjście oznaczone jako TX do pinu 16 urządzenia NV200+smart Payout, natomiast wyjście oznaczone jako GND należy zewrzeć z pinem 1 złącza NV200+smartPayout, w którym już włozony jest „-” zasilania. Dodatkowo z pinem 1 należy też zewrzeć aluminiową obudowę układarki urządzenia NV200 (jeżeli zerkniecie Państwo na pierwsze zdjęcie na samej górze niniejszego dokumentu, to na aluminiowej obudowie NV200 dojrzycie taką srebrną śrubkę - do takiej właśnie śrubki - tyle że u nas znajdującej się po drugiej stronie obudowy przez co tego podłączenia nie widać - przykręcamy ten przewód zwierający obudowę z pinem "1" 16-to pinowego złącza NV200).

Bardzo ważnym jest, aby ta aluminiowa obudowa nie stykała się z obudową kiosku. Kontakt tej aluminiowej obudowy z obudową kiosku prowadzi do powstania tzw „pętli masy” i przeciętnie po kilku dniach takiego funkcjonowania urządzenia wskutek przepięć wywołanych tą pętlą komunikacja z komputerem zrywa się. Nie chcąc do tego dopuścić należy KATEGORYCZNIE izolować tę aluminiowe ścianki urządzenia NV200 od obudowy kiosku.

My wiemy, że te aluminiowe ścianki boczne urządzenia NV200 służą również umocowaniu urządzenia w obudowie kiosku, jednak urządzenie to można niemal tak samo dobrze osadzić poprzez wycięcie w przednim panelu kiosku otworu dokładnie odpowiadającego wielkości plastikowej nakładki służącej do wkładania banknotów - blokując urządzeniu z przodu, natomiast z tyłu wykorzystując fakt, że tył urządzenia NV200+smart payout jest plastikowy i może już stykać się z obudową kiosku i może być przez nią skutecznie zablokowany uniemożliwiając się przez to poruszanie się urządzenia NV200+smart payout wewnątrz kiosku.

My dodatkowo – aby zmniejszyć zagrożenie dotknięcia aluminiowych boków NV200 do obudowy kiosku oklejamy gazetami to co mogłoby się dotknąć.

Tak więc – reasumując: „-” zasilacza 12 V służącego do zasilania NV200+smart payout zwarty jest z „GND” układu KONWERTER MINI RS232-TTL INTERFEJS MAX202 MAX232 oraz z aluminiową obudową NV200 (proszę pamiętać, że wystarczy zewrzeć jeden z dwóch boków. Nie wiemy co się stanie gdy połączy się oba boki, bo tego nie testowaliśmy), węzeł ten następnie podłączyć należy do pinu nr 1 na złączu urządzenia NV200+smart payout.


Podłączenie masy do obudowy urządzenia:

Proszę postarać się, żeby masa do obudowy urządzenia podłączona była DOKŁADNIE w jednym miejscu i żeby tym miejscem nie była aluminiowa obudowa układarki NV200.

W kioskach, które mieliśmy do tej pory stosowane nie były ekrany dotykowe dedykowane pod zabudowę, ale zwykłe (bo tańsze) dotykowe przykręcane w sposób w jaki można mocować takie ekrany wieszając je na ścianie w domu. Konsekwencją takiego rozwiązania był fakt, że otworami z tyłu ekranu służącymi do mocowania ściennego „przechodziła” masa poprzez śruby na obudowę urządzenia. Jeżeli dodatkowo obudowa komputera PC stykała się z obudową urządzenia, to mieliśmy do czynienia z „pętlą masy” i bardzo często zdarzały się przypadki, że osobę stojącą przed urządzeniem dotykającą jego obudowy „kopał” prąd.

Aby nie dopuścić do takich sytuacji należy BEZWZGLĘDNIE dbać o to, żeby masa do obudowy urządzenia podłączona była DOKŁADNIE w jednym miejscu. Jeżeli nie mamy na to wpływu i monitor dotykowy zwiera masę z obudową, to należy w takim wypadku postarać się, żeby obudowa komputera PC nie dotykała obudowy urządzenia. Można też spróbować w takim wypadku nie podłączać do zasilacza ATX komputera masy z gniazdka sieciowego.


Przycisk „Power” komputera:

Jeśli chodzi o przycisk włączający i wyłączający maszynę, to mamy dwie opcje. Proszę wybrać tę, która Pańśtwu najbardziej odpowiada:

Którąkolwiek z dwóch powyższych opcji Państwo wybierzecie, nie sugerujemy w żaden sposób tego przycisku – nie musi być to przycisk dedykowany branży rozrywkowej, gdyż takie są drogie, ale może być zwykły zakupiony ze sklepu elektronicznego, bowiem i tak powinien być on niewidoczny dla zwykłego użytkownika, ale znajdować się gdzieś z tyłu urządzenia.


Przycisk „Fire” myszki z boku urządzenia:

W kioskach takich jak ten wdrażany przez nas z boku po prawej stronie znajduje się podświetlany przycisk pełniący funkcję lewego przycisku myszy. My celem zrealizowania takiego przycisku kupujemy najtańsze na rynku myszki komputerowe, rozkręcamy je i doprowadzamy styki przycisku, który chcemy zastąpić do przycisku na obudowie. Takie rozwiązanie zamyka się w 20 PLN, bowiem myszki można zakupić za około 8 PLN z VAT, a kasynowe przyciski podświetlane można zakupić już za 12 PLN z VAT. Podświetlanie przycisku doprowadzamy z zasilacza służącego do zasilania urządzenia NV200+Smart Payout


Zakończenie dotyczące budowy urządzenia:

W urządzeniu znajduje się zasilacz kupiony w dowolnym supermarkecie. Zasilacz ten winien mieć co najmniej 5 gniazd przeznaczonych do:

Wszystkie zresztą tutaj wymienione wtyczki widać na zdjęciu umieszczonym jako pierwszym w niniejszym dokumencie przedstawiającym wnętrzości urządzenia.

Projektując urządzenie proszę mieć na uwadze, że celem uniknięcia zjawiska tzw. „pętli masy” warto zastanowić się nad odłączeniem niektórych bolców mas z gniazdek przedłużacza. Proszę postarać się, żeby masa z obudową maszyny łączyła się w dokładnie JEDNYM MIEJSCU.Przykładowa realizacja urządzenia:

Na płycie tylnej urządzenia - czego nie widać na umieszczonym zdjęciu znajduje się przycisk "power" komputera PC. Przycisk ten powinien być gdzieś z tyłu - w miejscu ciężko dostepnym dla użytkownika. Przycisk "fire" myszki komputera powinien być natomiast dla niego łatwo dostępny - umieszczony z przodu urządzenia po prawej stronie lub ewentualnie delikatnie z boku po prawej stronie tak jak na zdjęciu.

Naklejki na urządzeniu:

Na urządzeniu powinna znajdować się naklejka z logiem usługi "CSANI money transfers" gdzieś w bardzo widocznym miejscu. Można to logo osadzić w jakiejś grafice przedstawiającej banknoty róznych krajów lub w czymś innym kojarzącym się z pieniędzmi.

  Logo to w wersji .svg (Inkscape) znajduje się TUTAJ;
  Logo to w wersji .pdf znajduje się TUTAJ;
  Logo to w wersji .ps (PostScript) znajduje się TUTAJ;

Na urządzeniu powinna znajdować się również naklejka z krótkim wyciągiem z regulaminu. Najlepiej, aby znajdowała się ona na wysokości otworu wrzutowego akceptora banknotów.


W wersji pdf można ściągnąć tę naklejkę STĄD ,a w wersji odt TUTAJ i w wersji doc TUTAJ

W przypadku użycia obudowy od automatu kasynowego lub AoNW, w której dotąd funkcjonowały gry hazardowe należy usunąć z tej obudowy wszelkie symbole nawiązujące do hazardu i oznaczenia wszelkich projektów poprzednio funkcjonujących w tej obudowie.W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę śmiało dzwonić na numer 888883338 lub pisać na support@mtkiosk.com.

Chłodzenie:

Umieszenie wewnątrz lub w otworach obudowy urządzenia wentylatorów nie jest wymagane. Jednakże w przypadku montażu urządzeń odprowadzających ciepło proszę upewnić się o kierunek wydmuchiwania powietrza. Jeżeli wentylatory są zamontowane:

Window size: x
Viewport size: x